-
Вашата количка е празна!
Лайшманиозата е инфекциозно заболяване, което е особено широко разпространено в южните райони със субтропичен климат. Поради това се причислява към така наречените „средиземноморски болести“. Това инфекциозно заболяване, се предава на вашето куче чрез ухапване от пясъчни мухи.
Едноклетъчните паразити - лайшманията, влизат в тялото на кучето и след това често атакуват кожата или вътрешните органи. Има различни варианти на рода Leishmania, някои от които са специфични за гостоприемника и засягат само определени видове бозайници, други могат да бъдат еднакво опасни за различни животни, включително и хора. В зависимост от тежестта се прави основно разграничение между кожната лайшманиоза, която се проявява външно върху кожата и висцералната лайшманиоза, която засяга вътрешните органи като бъбреците, черния дроб или далака. Въпреки това, ясното разделяне не винаги е възможно, тъй като лайшманиозата при кучета може да се разпространи както върху кожата, така и вътре в тялото едновременно.
Лайшманиозата директно не е заразна, но патогените могат да се предават от едно животно на друго, както и на хора (зооантропоноза). Това се случва главно чрез ухапване от пясъчна муха. Ако тя носи патогена, след като е погълнала кръв от заразено куче и след това ухапе човек, лайшманията може да се предаде и в човешкото тяло. Директното предаване също би било възможно, ако отворена рана влезе в контакт със заразената телесна течност на кучето. При някои обстоятелства инфекцията може да остане неоткрита за много дълго време, тъй като типичните признаци на лайшманиоза не винаги се появяват веднага след очевиден риск от инфекция. Може да отнеме от няколко седмици до няколко години, преди лайшманиозата да избухне след инфекция. През това време патогените лежат в латентно състояние в тялото на кучето, без да причиняват забележими симптоми. Поради много дългия инкубационен период и често неспецифичните симптоми, лайшманиозата не винаги може да бъде разпозната като причина за заболяване на пръв поглед.
Лайшманиозата при кучета често се забелязва в ранните етапи чрез общо чувство на слабост и загуба на апетит, което е придружено от бавна загуба на тегло. Могат да се появят и признаци на заболяване като треска, диария и повръщане. Типичните симптоми на лайшманиоза при кучета обаче са люспести, мазолести участъци по кожата. Тези кожни промени могат да се появят, например, под формата на малки възли и понякога са придружени от отпадане на козината и възпаление. Типични симптоми на лайшманиоза при кучета са: • отслабено общо състояние • загуба на апетит • отслабване • диария • повръщане • треска • увеличени лимфни възли • кожни промени (люспести, подути или възпалени участъци от кожата) • деформирани, чупливи нокти • проблеми със ставите (накуцване, ограничено движение) • възпаление на очите • кървене от носа.
В допълнение, лайшманиозата при кучета често се проявява чрез проблеми с бъбреците, увеличен черен дроб и/или далак и анемия. Тези симптоми обаче могат да бъдат разпознати само чрез цялостен ветеринарен преглед, при който първата стъпка е да се изследва кръвта за лайшмания. Ако се подозира лайшманиоза, трябва незабавно да заведете кучето си на ветеринар.
За съжаление, лайшманиозата при кучета не може да бъде излекувана. След като вашето куче е заразено, патогените остават в тялото до края на живота му. Въпреки това, с дългосрочна терапия и подходящо лечение, симптомите на лайшманиозата могат да бъдат лекувани относително добре, така че вашият четириног приятел да има добро качество на живот.
Симптомите на лайшманиозата често се появяват на тласъци, поради което понякога може да има интервали без симптоми. Въпреки това, ако вашето куче е заразено с Leishmania, трябва редовно да проверявате здравословното му състояние при ветеринарен лекар.
Колко дълго може да живее куче с лайшманиоза?
Продължителността на живота след инфекция с лайшмания зависи до голяма степен от индивидуалните обстоятелства: ако не се лекува, лайшманиозата при кучета обикновено е фатална след 1 – 3 години. Причината за това обикновено е органна недостатъчност, като например бъбречна недостатъчност. Въпреки това, ако лайшманиозата се диагностицира навреме и вашият космат приятел се лекува правилно, той може да живее дълго време и да достигне нормална възраст, типична за породата. Ранната диагностика е много важна за успешното лечение на лайшманиозата. Въпреки че лайшманиозата не може да бъде излекувана, употребата на лекарства на ранен етап може да предотврати сериозно увреждане на органите или поне да забави прогресията на заболяването.
Ако искате да пътувате с вашия домашен любимец до високорискови райони в Средиземно море, силно се препоръчва навременна ваксинация срещу лайшманиоза. Дори ако ваксинацията срещу лайшманиоза активира защитните механизми в тялото на вашето куче и по този начин го подготви за успешна борба с патогена, тя не може да предотврати инфекция с лайшмания. Ето защо е важно да защитите и четириногия си приятел от ухапвания от насекоми с необходимите противопаразитни препарати. Много е важно, ако вашето куче страда от лайшманиоза, да обърнете голямо внимание на диета, която трябва да бъде с ниско съдържание на пурини .
Остави коментар